Koncert Hudba v čerešňovom raji

Krásu prírodného a kultúrneho dedičstva chýrnych brdárskych čerešňových sadov sme sa v roku 2023 rozhodli podfarbiť čarom hudby a tanca.

V čarovnom prírodnom prostredí malebnej Brdárky si budete môcť vypočuť nadaných mladých umelcov ako aj ich pedagógov z Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach: violončelistov, flautistov, akordeonistov, klaviristov, cimbalistov, gitaristov a tanečníkov a taktiež sa s nimi porozprávať.

Podujatie Hudba v čerešňovom raji tak prináša pridanú hodnotu k vnímaniu samotnej krásy krajiny a predstavuje možnosť nebyť len „tichými“ a nezúčastnenými pozorovateľmi, ale stať sa súčasťou mágie, ktorú nazývame umenie a tvorivosť.

Vznik projektu Hudba v lese/Hudba v čerešňovom raji –  inšpirovala aj skutočnosť, že koncertovanie v sálach s delením na interpretov a publikum, je novodobá záležitosť. Koncert v dnešnom slova zmysle vzniká až v 18. storočí, v minulosti sa často hrávalo, spievalo a tancovalo vonku.

Koncert sa uskutoční v pondelok 8.5.2023 od 13:00 do 17:00 priamo v brdárskych čerešňových sadoch. V prípade nepriazne počasia zaznejú tóny hudby v miestom Ev. a. v. kostole.

Vstupné na koncert je dobrovoľné a poslúži na rozvoj aktivít o.z. Alter Nativa v Brdárke.

Symbolickou vstupenkou môžete už teraz podporiť aktivity združenia prostredníctvom: https://alter-nativa.darujme.sk/hudba-v-raji/

Niečo o umelcoch, ktorí budú na podujatí vystupovať:

Mladí umelci študujúci na košickom Konzervatóriu Jozefa Adamoviča patria k slovenskej interpretačnej špičke – budete si môcť vypočuť cimbalistov a medzi nimi i absolútneho víťaza Súťaže slovenských konzervatórií 2023. Akordeonisti  sa predstavia v repertoári od „Bacha k Piazzollovi“  – v ich podaní zaznie klasická hudba, stará hudba, šansón, jazz, tango, v rozsahu sólo, duo, trio. Gitaristi nám ponúknu podobne „široký záber“ – od „klasiky k jazzu“. Výnimočné úspechy dosahujú aj tanečníci študujúci na Konzervatóriu Jozefa Adamoviča – z posledných spomeňme víťazstvo v slovenskej súťaži „Nádej baletu“ a popredné umiestnenia na International Dance Open v Zagrebe…

Medzi čerešňami budú „muzicírovať“ tiež pedagógovia Konzervatória Jozefa Adamoviča – spolu si napríklad zahrajú dvaja fenomenálni gitaristi Peter Tóth a Peter Tomko. Títo umelci pravidelne spoluprácujú so Štátnou filharmóniou Košice, ŠD Košice, Mariánom Čekovským, Katkou Koščovou, Petrom Lipom, Čechomorom atď. Obidvaja ovládajú hru na niekoľko ďalších nástrojoch, v ich podaní budete môcť v brdárskych sadoch počuť aj menej známe nástroje ako woodpack, handpan, bouzouki, kalimba, rainstick, frame drum, perkusie, djembe, ninera, duklar, koncovka a pod.

Ale to, samozrejme, nie je z programu všetko…

Hudba medzi čerešňami bude pokračovať koncertom 2.7.2023 v miestnom kostole. Môžete sa tešiť na mimoriadny hudobný zážitok na barokovom organovom pozitíve z roku 1762 od organára Daniela Wallachyho zo Spišskej Soboty, ktorý je jediným dodnes kompletne zachovaným a pamiatkovo obnoveným organom majstra Wallachyho. Interpretom bude slovenský organový virtuóz a skladateľ – František Beer, M.M.

 

Vstupné na koncert je dobrovoľné a poslúži na rozvoj aktivít o.z. Alter Nativa v Brdárke

Symbolickou vstupenkou môžete už teraz podporiť aktivity združenia prostredníctvom: https://alter-nativa.darujme.sk/hudba-v-raji/

 

Projekt je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita. Informáciu o projekte a výške podpory nájdete TU.