Domáci hojivý kefír

Príručka priateľov živej kultúry

Matej Svorad Sabo

Kniha o prekvapivo úzkych vzťahoch medzi zdravým jedlom a šťastným životom.

Kefír je symbiotické spoločenstvo mikroorganizmov, ktoré dokážu pretvoriť mlie­ko na kyslý, ľahko stráviteľný a dokonca hojivý nápoj. Domá­ca výroba kefírového mlieka je jednoduchá – kefír je jedno z⁠ naj­menej nároč­ných „domácich zvieratiek“. Kefírové mlieko z obchodu môže byť dobré, ale ​účinkami ani zložením sa domácemu kefíru nevyrovná.

V knihe nájdete návod ako sa doma starať o svoje kefírové zrná, ďalej recepty, príbehy a skúsenosti, a tiež podrobné vysvetlenie liečivého pôsobenia tohto kyslomliečneho nápoja. Kefír dokáže pomôcť pri rôznych tráviacich ťažkostiach, ale aj v rade zdanlivo nesúvisiacich oblastí. Podporuje správnu prácu imunity, prospieva pokožke, kostiam aj krvnému tlaku, duševne človeka dobre naladí.

Jedna časť knihy je venovaná rôznym mliečnym výrobkom. Pomocou kefírovej kultúry možno vyrobiť tvaroh, maslo, rôzne druhy syrov a aj jogurt. Priemyselné potravinárstvo nás vzdialilo od sebestačnosti, celistvosti a prirodzenej rozmanitosti. Návody a vysvetlenia v knihe v mnohom čerpajú z prác zahraničných nadšencov pre domácu fermentáciu a syrárstvo – vedú čitateľa späť k tomu, čo je ľudské, hlboko výživné a zemské.

Záujem o kefír vedie čitateľa k pochopeniu našich mikrobiálnych priateľov. Nitka sa rozvetvuje k otázkam plnohodnotnej stravy, vnútorného šťastia a zasiahne aj k pravekým počiatkom pastierstva. Dotkne sa dokonca pôrodov, smrti a tajomstva pretrvania.

Autor podotýka: „Túžim, aby mali naše deti možnosť žiť naplňujúce, zmysluplné a šťastné životy, aby sme sa ako spoločnosť ďalej rozvíjali. Verím, že práve kefír je jeden z prostriedkov dáva nám silu čeliť zdravotným, hospodárskym a ekologickým výzvam našej pohnutej doby.

  • Jazyk: Slovenský
  • Počet strán: 288
  • Väzba: Brožovaná
  • Hmotnosť: 480g
  • Rozmery: 148 x 210 mm
  • ISBN: 978-80-99951-06-9
  • EAN: 9788099951069
  • Rok vydania: 2021

 

Kniha je k dispozícii na našej www.darceky.sk