To zbúrajte!

Koľko krát sme už počuli tieto slová. Azda pri každom z domov, ktorým sme za ostatných 17 rokov v Brdárke vdýchli nový život. Slovami sa potom nedá opísať radosť, keď vidíte rozsvietené okná, ktoré boli desaťročia „mŕtve“. Nesvietia, priam žiaria.

To sa neoplatí! Neoplatí sa kopať hlinu na vlastnom pozemku, musíte ju sušiť, preosievať, miešať rukami, či nohami, nahadzovať na trikrát a hladiť, hladiť, hladiť, ako chrbát milovanej osoby. V dobe, keď sa dajú kúpiť hotové cementové omietky za lacný peniaz.

Počúvali sme to aj pri ostatnom z „našich domov“, dome U Jänša, najstaršom dome v dedine. Krásnom kúsku histórie postaveného napol z kameňa a napol z hlinených váľkov.

Sme zanovití barani, nedali sme sa presvedčiť. Aj vďaka podpore viac ako 200 ľudí, ktorí nám pred časom prispeli na opravu strechy domu U Jänša sa podarilo v túto jeseň dom zastrešiť. A parádne, čapované krovy, bez zbytočného železiva (veď čapované je vždy lepšie), pod vedením miestneho majstra tesára – Tomáša.

Je už hotová strecha, pribudli i strešné okná…

Na celej stavbe máme už nainštalované nové okná. Rozostavané sú komíny. Chystáme sa na nanášanie hlinených omietok. A čaká nás kúpa a inštalácia kúrenia, izolácií strechy, inštalácií elektrických rozvodov obsahujúc rozvodné skrine, ističe, zásuvky, svietidlá; inštaláciu vodovodných rozvodov a sanity, havarijné zabezpečenie, schody, priečky, vnútorné drevené obklady, vonkajšie omietky…

A môžeme vás privítať v nových seminárnych a spoločenských priestoroch a remeselných dielňach, kde sa bude pracovať najmä s drevom a s hlinou a keramikou.

Ak máte pocit, že sme hodní dôvery a podpory, podporte naše snaženie zrekonštruovať ďalší krásny dom na Gemeri. Tu a teraz. Jednorazovým príspevkom, alebo ešte lepšie, pravidelným príspevkom prostredníctvom platformy darujme.sk. Budú pre nás skutočným záväzkom, väčším ako všakovaké tajomné dotačné peniaze so stohmi papierov a desiatkami hodín strávených vyúčtovaniami a dokladovaním. Radšej naše ruky a um venujeme práci s hlinou, drevom, životom…

Priamy link na stránku pre podporu: Klik tu, alebo na obrázok nižšie

Prezrite si, TU – takto nejako bude vyzerať opravený dom „U Jänša“.

Fotky z rekoštrukcie strechy: