Akreditovaný kurz: Deti a mládež v permakultúre

Brdárka: 18. – 20. 10. 2024

Čo kurz prináša?

  • čo permakultúra vnáša do vyučovania
  • ako kreatívne tvoriť vyučovaciu hodinu s témou permakultúry
  • dozviete sa či je možné chovať zvieratá v škole
  • uvidíte “bordel” ako podnet k tvorivosti
  • vyskúšate si rôzne edukačné aktivity
  • vytvoríte si vlastné pomôcky
  • zažijete komentovanú prehliadku permakultúrnej záhrady
  • zistíte, že na to všetko nie ste sami – získate podporu komunity
  • kurz je akreditovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu.

Obsah kurzu

Permakultúra – základom je permakultúrna etika a postoje. Vysvetlíme si princípy, na ktorých funguje príroda a ľudská spoločnosť. Povieme si o nástrojoch, ktoré používame pri permakultúrnom dizajnovaní nášho života v súlade s prírodou, krajinou, komunitou. Permakultúra je viac ako záhrada.

Permakultúra v školskom prostredí – žijeme permakultúrou už teraz? Ako vyzerá škola a školský pozemok dnes? Chceme ho vylepšiť alebo celkom zmeniť? Alebo nemusíme nič nové budovať, stačí prestavať seba? Permakultúrnym dizajnom vytvárame taký systém, ktorý rozvíja život, podporuje všetky jeho formy. Podporuje teda aj život učiteľa, aby mal radosť, energiu, vitalitu.

Spolupráca s komunitou – máte pocit, že zatiaľ ste na to sami? Povieme si tipy, ako zapojiť kolegov. Permakultúrny dizajn navrhuje systém, v ktorom sú všetci „víťazi“. A teda každý bude oslovený, vypočutý, pochopený. Systém bude navrhovaný tak, aby sa v ňom našli pestovatelia, ovocinári a včelári, milovníci zvieracích príbytkov a tiež umelci, duchovní myslitelia, ale aj tvorcovia a budovatelia.

Permakultúra vonku a vo vnútri – čo v prípade, že škola nemá záhradu alebo je školský pozemok príliš malý? Povieme si, kde a prečo (ne)použiť prvky ako bylinková špirála, vyvýšený záhon, jazierko, hmatový chodník. Ako ich využívať počas vyučovania aj počas voľných dní. Pretože permakultura môže byť súčasťou všetkých vyučovacích procesov, nielen v exteriéri, ale i v interiéri.

Pedagogika – konečne sa dostávame k učeniu… Ale veď učili sme sa aj doteraz, aj do konca kurzu sa budeme učiť. Ba dokonca aj oddychom sa učíme. Všimli ste si? Teraz vážne: inšpirovaní dlhoročnými skúsenosťami budeme tvoriť vlastné mapy mysle, metodiky a pomôcky pre rôzne vekové skupiny a pre rôzne témy. Ukážeme si, ako pracovať s deťmi v heterogénnej skupine ako v jednom ročníku.

Údržba školských pozemkov – permakultúrny dizajn umožňuje minimalizovať nároky na údržbu, ale bez práce to nepôjde. Poradíme sa, ako údržbu rozdeliť na celý rok, ako zvládnuť nárazové sezónne práce, ako si to podeliť medzi sebou, kedy prizvať odborníkov, profesionálov. Navrhneme systém údržby záhradných prvkov slúžiacich ako učebné pomôcky.

Praktikum v exteriéri – počas kurzu si spoločne pozrieme permakultúrne záhrady a priamo v exteriéri si ukážeme možnosti uplatnenia naučených princípov do praxe. Budete si môcť prezrieť vytvorené záhrady a opýtať sa aj na záhradnícko-dizajnérske princípy v nich.

Záznam webinára deti v permakultúre – my sme sa rozhodli ísť cestou permakultúry, kde deti sprevádzame životom. Permakultúra sa stáva každodennou súčasťou života detí v hre, vo vzdelávaní, v tvorení, v rozvoji prosociálneho cítenia. Budovanie permakultúry spolu s deťmi ich prirodzene podporuje vážiť si ľudí aj prírodu.

Benefitom kurzu je získanie odbornosti a zručnosti v téme permakultúry. Absolventov osvedčenie oprávňuje realizovať aktivity v práci s mládežou – podľa zákona 282/2008 Z.z. teda v neformálnom vzdelávaní, ako sú napr. aktivity mládežníckych organizácií.

Lektorky kurzu

Zuzana Kiripolská Ščasná

Vyštudovala environmentálnu ekológiu. Časom si však uvedomila, že je veľmi dôležité odovzdávať informácie ako i praktické aktivity ďalej. Začala sa venovať permakultúre, ktorú prepletala s výchovou a vzdelávaním. Už viac ako 10 rokov pozoruje ako je dôležité okrem vzdelávania, aby ľudia boli od detstva šťastní a slobodní, pretože len takíto ľudia môžu vytvárať krajší a zdravší svet.

Sylvia Koreňová

Lektorka Školy permakultúry. Prešla si cestu od učiteľky ekonomických predmetov na strednej škole k sprievodkyni v komunitnej vzdelávacej skupine Radostný svet. Vidí veľký potenciál v rozvíjaní princípov permakultúry vo vzťahu k deťom, v ich inšpirácií k lepšiemu a radostnejšiemu životu.
Tému permakultúry preto približuje ľuďom aj cez podcast “Permakecy k veci”

 

Všetky ďalšie informácie a prihlášky nájdete na stránke https://www.skolapermakultury.sk/obchod/kurz-deti-a-mladez/

 

 

👋 Prihláste sa na odber našich noviniek.

Novinky na Váš mail, raz mesačne.

Nespamujeme! Prečítajte si Zásady spracovania a ochrany osobných údajov, ak pochybujete.