Desať dôvodov pre jedlo z blízka
1. Viem, čo jem. Ak chcete, môžete sami vidieť, v akom prostredí potraviny vznikajú. Môžete si pohovoriť s ich producentom a overiť si, akým spôsobom hospodária alebo zaobchádza so zvieratami. Môžete na „svojho“ producenta vplývať. Ak milujete určitý druh tekvice, objednáte si u neho jej vypestovanie.
2. Získam čerstvé potraviny. Zelenina a ovocie, ktoré kúpite z miestnej farmy, sú zozbierané len niekoľko hodín predtým, ako sa dostali k vám.
3. Kupujem len zrelé. Z dvora alebo v bedničkách dostanete ovocie a zeleninu, ktorá dozrela v pôde alebo na strome, nebola zozbieraná nezrelá, aby dozrela cestou, v skladoch či na pulte predajne.
4. Objavím pestré chute. Miestna produkcia môže byť veľmi rozmanitá a veľký výber v supermarketoch je len zdanlivý. Hoci sa u nás pestujú desiatky odrôd jabĺk, supermarkety bežne ponúkajú len tri. Medzi produktami od miestnych záhradníkov môžete objaviť druhy ovocia a zeleniny, ktoré ste doteraz neochutnali.
5. Získam potraviny s príbehom. Poznáte svojho poľnohospodára, dlhodobo podporujete konkrétneho človeka s jeho konkrétnym životným príbehom. Nákup potravín sa premieňa z nevyhnutnej potreby na príjemnú spoločenskú udalosť. Dlhodobý vzťah znižuje riziko nekvalitných surovín a podvodov.
6. Podporím miestnu ekonomiku. Platíte priamo sedliakovi. Vaše peniaze sa dostanú takmer bezo zvyšku poľnohospodárovi, ktorý je následne väčšinou investuje v regióne, či už nimi zaplatí svojim zamestnancom, alebo si kúpi pivo v krčme. Peniaze tak nezmiznú v spleti obchodníkov, distribútorov alebo nadnárodných majiteľov v zahraničí, ale podporujú stabilitu miestneho spoločenstva. Rodinné farmy predstavujú poľnohospodárske dedičstvo a jedinečný charakter regiónu.
7. Podporím zdravé životné prostredie vo svojom kraji. Nákup miestnych biopotravín sa oplatí. Podporíte ním totiž miestnych ekologických poľnohospodárov, ktorí hospodária v súlade s prírodou. Odmena má v tomto prípade dve výhody: zdravšie potraviny na vašom stole a zdravšie krajina vo vašom okolí!
8. Zaplatím dobrú a spravodlivú cenu. Na ekofarmách alebo prostredníctvom debničiek môžete kvalitné potraviny nakúpiť za výrazne nižšiu cenu, ako by ste za ne zaplatili v obchodoch.
9. Obmedzím vplyv dopravy na životné prostredie. Pri lokálnom nákupe potravín odpadá nutnosť diaľnic, kamiónov, logistických centier, skladov a obchodných domov na zelenej lúke. Vedeli ste, že potraviny pre typické raňajky – chlieb, maslo, syr, jablko, káva, smotana, cukor, džús – prejdú cestou na váš tanier dohromady 40 000 kilometrov?
10. Nepôsobím utrpenie na druhom konci sveta. Robotníci na plantážach rozvojových krajín často pracujú v neľudských podmienkach za minimálnu mzdu. Práca s chemickými látkami poškodzuje ich zdravie. Niekedy sú k práci nútené deti. Pri potravinách, ktoré u nás nevypestujeme, sa môžeme spoľahnúť na kombináciu značiek Fair Trade a BIO. Pri všetkých ostatných je ale omnoho lepšie dať prednosť tým z domácich zdrojov.
Na stiahnutie:
–> PLAGÁT vo formáte PDF (378kB)