Michal Smetanka zavíta na Brdárku

Workshop – Ľudové hudobné nástroje

3. august 2024 / 10:00 – 12:30

Dozviete sa aké hudobné nástroje sa používali v tradičnej hudobnej kultúre Slovenska. Ako si ich ľudoví umelci počas jednotlivých dejinných etáp zhotovovali. Akú rôznorodú komunikačnú funkciu tieto v spoločnosti mali. Aké rytmy a rytmizácie sa v tradičných kultúrach používali a používajú a tiež, ktoré ľudové hudobné nástroje boli a sú najviac obľúbené a používané nielen v našej oblasti.

Naučíte sa niektoré nástroje používať a dozviete sa, ako si niektoré zhotoviť.

Venovať sa budeme najmä vzduchozvučným nástrojom (aerofónom), teda hudobným nástrojom, ktorých tón vzniká chvením vzduchového stĺpca v trubici dychového nástroja. Jedná sa totižto o najväčšiu a najreprezentatívnejšiu časť nášho ľudového zvukového inštrumentára.

Workshop je vhodný tak pre dospelých ako i pre deti.  Účastnícky poplatok: 10€, v tejto cene je zahrnuté lektorné a drobné občerstvenie.

Počet účastníkov je obmedzený, prihláste sa na workshop prostredníctvom https://forms.gle/v6XqbhobnpGwBFXr9

Koncert „Tradične netradičné“

3. augusta 2024 o 17:00 sa v v evanjelickom a.v. kostole v Brdárke uskutoční koncert Michala Smetanku.

Michal predstaví netradičnú hudbu vychádzajúcu z koreňov tradičnej etnickej hudby. Budete počuť tradičné i menej tradičné hudobné nástroje, vypočujete si dobové a tradičné piesne i príbehy.

Vstupné na koncert je dobrovoľné. Počas koncertu budú návštevníci môcť absolvovať komentovanú prehliadku unikátneho renesančno-barokového kostola z roku 1696.

Michal Smetanka

je multiinštrumentalista, výrobca ľudových hudobných nástrojov, hudobník a pedagóg. Zameriava sa na výrobu pôvodných ľudových hudobných nástrojov z karpatského regiónu, na ktorých hráva od roku 1996.

Jeho hudobné nástroje putovali po výstavách a prezentáciách na všetkých kontinentoch, tvoria súčasť zbierok mnohých zberateľov, hudobníkov a odborníkov doma i v zahraničí. V jeho interpretačnom repertoári dominujú pôvodné piesne zo Spiša a Šariša, najmä tie, ktoré sa viažu k pastierskej kultúre.

Ako sólista spolupracoval a hosťoval vo viacerých folklórnych súboroch, vystupoval na desiatkach festivalov a koncertov na Slovensku a rôznych miestach Európy i Ázie. V roku 2008 sa stal nositeľom prestížneho ocenenia ľudových výrobcov – Kráľ Európskeho ľudového remesla. Jeho unikátna zbierka hudobných nástrojov, ktorá obsahuje okolo 400 exponátov, je vystavená v Spišskom Hrhove neďaleko Levoče v MuzikMuzeu ako interaktívna výstava ľudových hudobných kultúr sveta.

V roku 2010 vznikol z iniciatívy Michala Smetanku hudobný projekt KarpaTon, ktorého zámerom bola fúzia tradičnej hudobnej kultúry Karpát do nových hudobných žánrov, založená výlučne na akustickom zvuku. Vďaka hudobníkom, ktorí sa do projektu v priebehu rokov zapájali, vzniklo množstvo originálnych a úspešných programov, koncertov a albumov.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

👋 Prihláste sa na odber našich noviniek.

Novinky na Váš mail, raz mesačne.

Nespamujeme! Prečítajte si Zásady spracovania a ochrany osobných údajov, ak pochybujete.