Workshop – Gregoriánsky chorál
7. september 2024, sobota / 9:00 – 16:00
- Cieľom nášho workshopu je oboznámiť účastníkov s gregoriánskym chorálom po stránke teoretickej, historickej, ale najmä praktickej – zapojením sa do spevu.
- Program bude prispôsobený stupňu pokročilosti jednotlivých účastníkov tak, aby si – v rámci možností – každý prišiel na svoje. Účastníci workshopu budú mať možnosť naučiť sa čítať chorál z tzv. kvadratickej notácie, získajú základné znalosti o sanktgallenskej neumatickej notácii, ale najmä budú mať možnosť zaspievať si jednoduché i náročnejšie spevy z gregoriánskeho repertoáru pod vedením skúseného choralistu a lektora Mareka Kleina.
- Súčasťou podujatia bude aj prezentácia historických rukopisov, ako aj najnovších edícií chorálnych spevníkov.
- Workshop zavŕšime spoločným slávením gregoriánskeho completoria v latinčine a následným vystúpením vokálneho súboru Gregoriana.
Účastnícky poplatok: 20 €, v tejto cene je zahrnuté lektorné, drobné občerstvenie a obed.
Počet účastníkov je limitovaný, prihláste sa na workshop prostredníctvom online formulára tu: https://forms.gle/MFuodZeNRmSrgiMg8
Koncert „Gregoriana“
V sobotu 7. septembra 2024 o 17:00 sa v Evanjelickom a. v. kostole v Brdárke uskutoční koncert vokálneho súboru Gregoriana.
Vstupné na koncert je dobrovoľné (odporúčané symbolické od 8 €) a poslúži na pokrytie nákladov spojených s organizovaním koncertu.
Rezervácie miest online: https://bit.ly/koncert-gregoriana.
Komentovaná prehliadka kostola
Počas koncertu budú návštevníci môcť absolvovať komentovanú prehliadku unikátneho renesančno-barokového kostola z roku 1696.
Marek Klein / Gregoriana
- Marek Klein (1969) sa venuje gregoriánskemu chorálu od roku 1992. Okrem samoštúdia a liturgickej praxe absolvoval kurzy a podujatia spojené s gregoriánskym chorálom pod vedením osobností ako Jiří Hodina, David Eben, Louis-Marie Vigne, Jan Eik Tulve, Alberto Turco, Nino Albarosa a ďalších. Spolupracuje s Parížskou gregoriánskou scholou, s Conventus Choralis (ČR). Vedie triedu gregoriánskeho chorálu v rámci medzinárodnej letnej školy Convivium (ČR). Od roku 2012 zverejňuje nahrávky gregoriánskych spevov v rámci Projektu Graduale. Je spoluzakladateľom a vedúcim Vokálneho súboru Gregoriana od jeho založenia v roku 2014.
- Viac o projekte Graduale tu: https://gregoriana.sk/graduale/
- Rozhovor s Marekom Kleinom: https://www.hudebnirozhovory.cz/detail-poradu/2012-06-12-19-15-00/
Gregoriánsky chorál
Gregoriánsky chorál je starodávny liturgický spev, ktorý sa vyvinul v rámci kresťanskej tradície. Ide o jednohlasný spev, teda spev s jednou melódiou, bez sprievodu hudobných nástrojov (a cappella).
Charakteristiky gregoriánskeho chorálu:
- Jednohlasnosť: Všetci speváci spievajú rovnakú melódiu.
- Latinský text: Texty sú prevažne v latinčine a sú čerpané zo Svätého písma, najmä zo žalmov.
- Kvadratická notácia: Noty sú zapisované v štvorcových tvaroch a umiestnené na štyroch linkách, čo je odlišné od moderného päťriadkového notového zápisu.
- Voľný rytmus: Gregoriánsky chorál nemá pevný rytmus, rytmus je určený prirodzeným prúdením textu.
Účel a využitie:
Gregoriánsky chorál sa používal (a dodnes používa) ako súčasť liturgie v katolíckej cirkvi. Jeho hlavnou úlohou je podporiť modlitbu a duchovnú atmosféru. Pre mnohých je tento spev známy aj svojimi upokojujúcimi blahodarnými účinkami vďaka svojmu špecifickému zneniu a frekvenciám.
Tento spev má dôležitý historický a kultúrny význam, keďže tvorí základ západnej sakrálnej hudby a mal veľký vplyv na vývoj európskej hudby.
Hudba na Brdárke
Alter Nativa, o.z., so sídlom v Brdárke sa prioritne venuje vzdelávaniu v oblasti permakultúry a udržateľného života, organizujeme permakultúrne a remeselné kurzy a workshopy. Brdárka je malá obec na Hornom Gemeri známa ako „Čerešňový raj“ vďaka tisíckam čerešňových stromov v jej chotári. Organizujeme aj hudobné podujatia, pretože si myslíme, že hudba by v raji nemala chýbať.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.