Brdárke dvojičky

Žiaden návštevník Brdárky nemôže obcou prejsť bez toho, aby si nevšimol dva pohľadné, sedliacke domy v centre obce, ktoré sme v rámci svojich aktivít prirodzenými technikami zrekonštruovali. Nie všetci návštevníci už vedia, že pri domoch sú i neveľké záhrady prepojené mnohými, na prvý pohľad možno neviditeľnými väzbami.

Obe tieto záhrady (ako prvé v oblasti Gemera:) získali plaketu „Prírodná záhrada – oáza pre život a zdravie“.

Obe záhrady sme navrhovali podľa princípov permakultúreho dizajnu.

Keďže obe záhrady majú jedného správcu, aj výsadba trvaliek rešpektuje prepojenosť týchto pozemkov.

Niektoré prvky týchto dvoch prírodných záhrad sa tu vyskytujú len raz, využívajú ich však obe záhrady a tak sa vzájomne dopĺňajú.

Čo majú tieto záhrady spoločné?

Obe záhrady sme navrhovali podľa princípov permakultúreho dizajnu na kurzoch, ktoré sa tu každoročne poriadajú. Obe záhrady (a domy) majú jedného správcu. Aj výsadba trvaliek rešpektuje prepojenosť týchto pozemkov. Niektoré prvky prírodných záhrad sa vyskytujú len raz, využívajú ich však obe záhrady (okrem iných napríklad kompostovisko, kúsok divočiny, vonkajší mnohofunkčný sporák a pec). Týmto spôsobom sa teda záhrady vzájomne dopĺňajú.

Pochôdzna zelená strecha nad altánkom je „U Slanskej“ špecifickým prvkom, pretože spĺňa zážitkovú (pozorovanie hviezdnej oblohy, opaľovanie) a zároveň vzdelávaciu funkciu – umožňuje z nadhľadu poukázať na rozdiely medzi týmito dvomi brdárskymi záhradami.

Záhrada „U Slanskej“ je komunitná a má zážitkovo-vzdelávací charakter.

Zhliadnuť sa tu dá niekoľko typických permakultúrnych štruktúr a nájdete tu zákutia s relaxačnou funkciou. Chodník je dostatočne široký a dominantou pozemku sú miesta na stretávanie ľudí – pri dome je to terasa s lavičkami a v zadnej časti letná kino-kuchyňa s multifunkčnou pecou a otvoreným ohniskom.

Aj výsadba je podriadená funkcii záhrady. Na pestovanie zeleniny je vyhradená minimálna plocha, len vyvýšený záhon – nemecká kopa. Vysadené sú tu najmä ovocné kry (ríbezle, egreš, maliny, kiwi, zemolezy, muchovník, kustovnica, schizandra), úžitkovo-okrasné trvalky (ľaliovky, machovka, vavrínovec), bylinky (niekoľko druhov echinaceí, rebríčka, alchemilky, mäty, ďalej medovka, levanduľa, tymián, šalvia, pamajorán, cesnak medvedí) a okrasné i medonosné rastliny (budleja, vistéria, plamienok, zemolez Hecroti). Ide teda o trvalky, ktoré si vyžadujú málo starostlivosti, ale zároveň vedia návštevníkov odmeniť svojimi plodmi.

Záhrada „U pod cestou“ je súkromná, má užitkovo-okrasný charakter.

Poskytuje sezónne ovocie, zeleninu, korenie a bylinky pre štvorčlennú rodinu. Preto sú v nej tie najlepšie, najslnečnejšie miesta vyhradené rôznym typom vyvýšených záhonov, ovocným stromom a kríkom. Snažíme sa o multikultúrne pestovanie – zmiešané kultúry zeleniny na vyvýšených záhonoch a biopareniskách. V záhrade sa nachádza množstvo druhov ovocia – čerešňa, moruše, jablone, slivky, višňa, marhuľa, polodivá broskynka, dva druhy jarabiny, hruška, drieň, lieska, ruža jabĺčková, arónia, jocheline a josta, niekoľko druhov ríbezlí, rakytníkov, zemolezov, malín, jahôd, černíc, egrešov, viniča. Zo zriedkavejších rastlín je to kiwi drobnoplodé a asimina triloba.

Pestovaniu „náročnej“ zeleniny sa tu podriadil aj systém zavlažovania. Zachytávame maximálne množstvo dažďovej vody. Inde nevýhoda – svahovitosť pozemku je tu výhodou – voda, zhromaždená do nádob v hornej časti záhrady, sa dostane k rastlinám samospádom. Prebytočné zrážky po naplnení nádob pretekajú do jazierka. Jednotlivé štruktúry a trasovanie (chodníčky a cestičky) sa navrhovali s ohľadom na intenzívnejšie využívanie priestoru. V dizajne sú chodníčky užšie, prispôsobené obmedzenému počtu ľudí, ktorí ich reálne využívajú. Vytvárajú akési malé okruhy, teda na určité miesto sa človek vie dostať rozličným spôsobom a taktiež sa nemusí vracať po tej istej cestičke. V „slepej uličke“ sa tu ocitnete naozaj len zriedkavo.

Záhrada „Brdárske dvojičky“ je zaradená do siete certifikovaných prírodných záhrad a hrdí sa titulom Ukážková prírodná záhrada.

Návštevníci si okrem skutočne výživnej prehliadky môžu so sebou odniesť i domáce ovocné produkty, bylinkové výrobky, med a včelie produkty; hand-made výrobky z vlny, plátna a dreva; či literatúru so záhradnou a komunitnou tematikou, ktorú vydáva naše občianske združenie Alter Nativa.

 

Charaktery oboch záhrad si môžete pozrieť sami – počas niektorého z našich kurzov, alebo počas niektorej komentovanej prehliadky, ktoré organizujeme v rámci aktivít Školy permakultúry.

Viac o prírodných záhradách: http://www.prirodnazahrada.eu/

 

 

 

 

 

👋 Prihláste sa na odber našich noviniek.

Novinky na Váš mail, raz mesačne.

Nespamujeme! Vaše údaje uchovávame súkromné a nezdieľame ich nikomu inému. Prečítajte si Zásady spracovania a ochrany osobných údajov, ak pochybujete.