Osobitosti jednotlivých čeľadí rastlín z hľadiska zachovávania semien. Čeľaď bôbovitých (Fabaceae)/ leguminóznych (Leguminosae), čeľaď ľuľkovitých (Solanaceae), čeľaď zelerovitých(Apiaceae)/ mrkvovitých (Daucaceae)

 

Čeľaď bôbovitých (Fabaceae)/ leguminóznych (Leguminosae)

Fazuľa záhradná (Phaseolus vulgaris) je samoopelivá rastlina a neľahko sa kríži. Avšak hmyz predsa len lieta na kvety a odborná obec stále polemizuje o presných hodnotách krížového opeľovania, ktoré dosahuje hodnotu najmenej 5%. Medzi rôznymi odrodami pestujte vysoké a/alebo hmyz lákajúce rastliny a nepestujte fazuľu rovnakých farieb príliš blízko seba. Tiež si zapamätajte, že ak sa nejaká rastlina cudzoopelí, nebudú na úrode fazule z toho roku žiadne znaky kontaminácie; nič si nevšimnete až do nasledujúcej alebo dokonca ešte ďalšej generácie.

Fazuľa šarlátová (Phaseolus coccineus) sa kríži oveľa ľahšie ako záhradná. Odrody by ste mali oddeliť vzdialenosťou 750 m. Šarlátová a záhradná fazuľa sa nekrížia.

Bôb obyčajný (Vicia faba) je samoopelivý, ale má pre hmyz veľmi lákavé kvety a odrody by mali byť od seba oddelené vzdialenosťou do 1,5 km.

Hrach siaty (Pisum sativum) je samoopelivý a pretože kvety sa opeľujú pred otvorením, kríženie je veľmi nepravdepodobné. Hladné včely však navštevujú kvety hrachu a keďže kontaminácia je ťažko postrehnuteľná, keď k nej dôjde, odporúča sa medzi odrodami odstup 15 km.

Hrach a fazuľa by mali dozrievať na rastúcej rastline tak dlho, ako je to možné, teda kým struky vyschnú. Keď je však vlhké počasie a máte obavy z plesní a poškodenia, vytiahnite rastliny za koreň a zaveste ich na teplé a suché miesto, kým nedozrú. Keď sú struky suché a krehké, vylúpte z nich semená a sušte ich ešte pred uskladnením ďalej.

Množstvá:
Veľké
– 60
Stredné – 30 – 40
Malé – 10 – 20

Životnosť:
Fazuľa záhradná
– štyri roky.
Fazuľa šarlátová – tri roky.
Bôb obyčajný – šesť rokov.
Hrach – tri roky.

 

Čeľaď ľuľkovitých (Solanaceae)

Väčšina rajčiakov jedlých (Lycopersicon lycopersicum) sa neopeľuje ľahko cudzo, pretože ich čnelky sú vtiahnuté do peľnicovej trubky. V súčasnosti sa však všeobecne prijal názor, že hmyz spôsobuje príležitostné cudzoopelenie, dokonca aj u takých kvetov, ktoré majú úplne skrytú čnelku. Pri zachovávaní semien z  viac ako jednej odrody týchto rajčiakov je múdre tieto plodiny oddeliť buď vzdialenosťou 50 metrov, alebo inou, najlepšie vysokou plodinou.

Odrody so zemiakovými listami a najväčšie odrody zvané „biftek“ s kvetmi v súkvetiach majú vyčnievajúce čnelky a pohotovo sa cudzoopeľujú. Rôzne odrody botanických planých rajčín (Lycopersicon pimpinellifolium) sa tiež vzájomne krížia. Tieto odrody je potrebné pestovať 750 m od seba.

Rodivosti rajčiaka napomáha mierne kmitanie kvitnúcou rastlinou.
Keď zbierate rajčiaky kvôli semenám, nechajte ich prezrieť (zmäknúť). Potom plody stredom prerežte (takto z nich ľahšie dostanete ich vnútro) a semená s dužinou vlejte do pohárov, ako v prípade uhoriek, do výšky nie viac ako 5 cm. Nechajte tri, štyri dni postáť na teplom mieste. Za tento čas by sa mal na povrchu vytvoriť plesnivý povlak. Ďalej postupujte ako pri uhorkách a dbajte na to, aby ste dobre rozprestreli sušiace sa semená.

Životnosť:
štyri až desať rokov, v závislosti od odrody.

Baklažán (Solanum melongena) je samoopelivý, ale ako v prípade iných samoopelivých rastlín, môže byť cudzoopelený hmyzom, takže odrody treba pestovať 50 metrov od seba.

Pred zachovávaním semien nechajte baklažán na rastline, kým nebude už hodne po štádiu zberu na konzum. Ako plody úplne dozrievajú, tak menia svoju farbu z fialovej na matnú hnedastú, zo zelenej na žltkasto zelenú, alebo z bielej na zlatú. Nechajte ich ešte zrieť týždeň až dva po zbere. Dozreté semeno je hnedé a oblé; môžete ho vybrať ručne, alebo metódou Seed Savers tak, že vložíte dužinu do mixéra s trochou vody. Semená potom teoreticky sadnú na dno misy, z ktorej ich môžete vybrať a rozostrieť na sušenie. Experimentujte, ale nepoškoďte semená.

Životnosť:
sedem rokov.

Väčšinu paprík (Capsicum annum) môže cudzoopeľovať hmyz, napriek tomu, že sú samoopelivé. Medzi odrodami by sa mala dodržať vzdialenosť sadenia 200 m, keďže kvety má hmyz radšej ako kvety baklažánu.

Semená papriky sú zrelé čoskoro po tom, ako sa plod úplne zafarbil na svoju konečnú farbu (ale je ešte stále jedlý). Papriku je možné ešte istý čas skladovať mimo rastliny, ale nenechajte ju splesnivieť. Semená sa ľahko vyberajú a netreba ich umývať. Rozostrite ich na papier kým úplne nevyschnú (napr. kým pri prehnutí, či prehryznutí prasknú a nebudú sa ohýbať). Buďte zvlášť opatrní so semenami papričiek chilli – ak sa rukami dotknete očí, budú vás veľmi páliť.

Životnosť:
päť rokov.

Množstvá:
Veľké
– 40
Stredné – 12 – 20
Malé – 6

 

Čeľaď zelerovitých (Apiaceae) / mrkvovitých (Daucaceae)

Mrkva, paštrnák, zeler a zeler buľvový sú opeľované hmyzom.

Odrody mrkvy obyčajnej (Daucus carota) je potrebné od seba sadiť na vzdialenosť do 1,5 km.

Zeler a zeler buľvový sú ten istý druh a to zeler voňavý (Apium graveolens) a vzájomne sa krížia; všetky odrody by mali byť 1,5 km od seba.

Všetky rastliny uvedené povyše sú dvojročné, ktoré kvitnú a prinášajú semená vo svojom druhom roku.

Majú primárne, sekundárne a terciárne kvetenstvá, z ktorých primárne sú vrcholom hlavnej stonky, sekundárne sú o niečo nižšie a terciárne kvetenstvá sú tie najmenšie a najnižšie položené.

Primárne kvetenstvo dozrieva ako prvé a prináša semená najlepšej kvality, potom nasledujú sekundárne, tiež dobrej kvality. Na terciárne sa pravdepodobne neoplatí čakať, obzvlášť ak máte aj tak dosť semien. Zbierajte primárne a sekundárne kvetenstvá keď plne dozrú (keď zhnednú), zaveste ich na niekoľko týždňov sušiť. Zber veľmi neodkladajte, lebo semená skoro po dozretí vypadajú. Keď sú dvojnažky úplne preschnuté, pošúchajte ich medzi rukami a oddeľte semená (nad sitom, ak nejaké máte) a potom ich nechajte prefúkať v okne ako len najlepšie viete. (Semená mrkvy majú briadku, ktorú nie je potrebné odstraňovať).

Ako v prípade cvikly, zelerovité budú v priebehu niekoľkých generácií vykazovať znaky inbrídingu, ak budete využívať tie najnižšie čísla uvedené poniže a v priebehu niekoľkých rokov budete dôsledne pestovať na semeno menej ako 40 rastlín.

Množstvá:
Veľké
– 60 – 100
Stredné – 40
Malé – 20

Životnosť:
Mrkva– tri roky.
Paštrnák – iba jeden rok.
Zeler a zeler buľvový – osem rokov.

 

Ak Vás zaujíma čeľaď cesnakovitých (Alliaceae), čeľaď kapustovitých (Brassicaceae) a čeľaď mrlíkovitých (Chenopodiaceae), prejdite k informáciám o nich prostredníctvom tohto odkazu.

Ak Vás zaujíma čeľaď zložnokvetých (Compositae)/ astrovitých (Asteraceae), čeľaď tekvicovitých (Cucurbitaceae) a čeľaď lipnicovitých (Poaceae), prejdite k informáciám o nich prostredníctvom tohto odkazu.