V meste, v ktorom bol koncom 19. storočia založený prvý Potravný spolok na Slovensku – v meste Revúca sa v auguste 2001 z iniciatívy piatich priateľov založilo neformálne Potravinové „družstvo“.
Ako to vtedy celé vzniklo a ako sa má naše družstvo dnes?
Piati priatelia, ktorých spojila dobrovoľnícka práca pre obnovu regiónu v organizácii Spoločnosť priateľov Zeme Revúca sa rozhodli, že sa posnažia prakticky

– znížiť množstvo odpadov z obalov u potravín, ktoré nemusia byť balené,
– posilniť vzájomnú pospolitosť skupinky a snáď ju časom i rozšíriť,
– ušetriť peniažky svojich rodín, peniaze, ktoré doposiaľ vynakladali v maloobchodoch za neželané obaly
– sprostredkovať si výmenu prebytkov dopestovaných/ nazberaných/ dorobených/ pripravených členmi „PD“,
– stimulovať svojpomocnú výrobu potravinových produktov v komunite.

Ako sme to uskutočnili…

Nuž – aby sme mohli nakúpiť vo veľkoobchode voľne balené potraviny, museli sme mať nejaký základný vklad. Poskladali sme sa teda po 1.000 Sk a z nazbieraných 5.000 Sk sme si kúpili váhu a odmerku na ktorých sme si – do prinesených obalov – každý sám – navažovali nakúpené prvé potraviny – natural ryžu, cícer a šošovicu.
Ako sa nám odvtedy vodilo?
Dobre, náš pôvodný zámer sa naplnil, do dnešných dní sme pojedli temer 200 kg ryže, cíceru, šošovice, kuk. krupice, nahého ovsa, bio špaldy, ovsených vločiek, sój. kociek a plátkov, suš. sój. mlieka, slnečnicových semien, hrozienok, sézamu, ľanového semena, lieskovcov, tekvicových semien, puk. kukurice, Solčanky (slovenskej vegety bez glutamanov) bezvaječných cestovín a „vypili“ viac ako 100 litrov panenského slnečnicového oleja a prírodnej sójovej omáčky.
Ak by sme to mali prerárať na obaly, ktoré našim pričinením nemuseli vzniknúť, tak to vychádza na cca 400 obalov na sypané potraviny a cca 100 fliaš na tekuté potraviny.

Ako je to s členstvom?

Členom našej „PD“ sa môže stať každý, kto o to prejaví záujem a uhradí do pokladne „PD“ vstupný vklad, ktorý slúži na nákup potravín a úhradu režijných nákladov spojených s nákupom a manipuláciou s potravinami.
Členstvo je u nás trojhladinové:
– „Plný člen“ – pri vstupnom vklade 1.000 Sk v hotových peniazoch preberá „Plný člen“ tovar za nadobúdaciu cenu,
– „Podporujúci člen“ – pri vstupnom vklade 1 Sk v hotových peniazoch je preberacia cena pre „Podporujúceho člena“ blízka maloobchodnej cene,
– „Polovičný člen“ – pri vstupnom vklade 500 Sk v hotových peniazoch je preberanie pre „Polovičného člena“ za cenu priemeru medzi hladinou „Plného člena“ a „Podporujúceho člena“.
Navýšenie pri preberaní u polovičného člena a podporujúceho člena je osobitne evidovaným navyšujúcim sa vkladom členského.
V súčasnosti je v našom Potravinovom Družstve 14 členov, ktorí zásobujú potravinami svoje rodiny, riadime sa podľa odsúhlasených Zásad fungovania “Potravinového družstva“, ktoré môžete nájsť na tejto www stránke.

Potraviny sme nakupovali od firiem:

Marianna
Marianna Konrádová
Bernolákova 95
900 28 Ivánka pri Dunaji
Tel. 02 4594 3759, 45945266

firma Turoci
Banská Bystrica
Tel.: 048/4131633
https://www.ttracio.sk/

MPC Spišská Nová Ves
Mlynská 22
Spišská Nová Ves
obchod@mpc.sk
Tel: 0908 90 60 08

Encinger, spol. s r. o.,
Jadranská 13, 841 01 Bratislava
02/49207501,02,12,14,16
encinger@isternet.sk

Firma Rajtar
Veľké Záružlie pri Nitre
Tel: 0376592258, 0905 652 167

Články, ktoré súvisia s týmto článkom nájdete pri pohľade vpravo hore – „Súvisiace články“