Nie je žiadnym tajomstvom, že naše združenie vydáva knihy blízke témam, ktorým sa venujeme. Tieto a iné knihy i iné zaujímavé veci ponúkame prostredníctvom nášho internetového obchodu www.darceky.sk.

V rámci týchto aktivít sme sa podujali distribuovať na Slovensku knihy českého vydavateľstva Walden Press, ktoré nájdete u nás vo výhradnej distribúcii.

Myslíme si totiž, že vás tieto knihy môžu svojim aktuálnym posolstvom zaujať.

  

Ekosystémy měst budoucnosti

Toby Hemenway

(The Permaculture City)

Kniha amerického permakultúrneho lektora a dizajnéra vyvracia mýtus, že permakultúru môžeme vytvárať a rozvíjať jedine na vidieku. Naopak, práve mestá so svojou veľkou koncentráciou ľudí, myšlienok a rôznorodých životných štýlov predstavujú ideálne pole pôsobnosti pre tých, ktorí chcú žiť udržateľnejšie, v súlade s prírodou, menej konzumne. Kniha prináša nepreberné množstvo námetov a riešení pre vytúžené oživenie miest, od záhradiek pri rodinných domoch cez komunitné záhrady a komunitou podporované poľnohospodárstvo až po vízie udržateľných a zdravých miest budúcnosti.

V preklade Evy Hauserovej vyšlo vo vydavateľstve Walden Press.

Na slovenskej strane distribuuje Alter Nativa Brdárka a k dispozícii je na:

 

 

Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti

Magdalena Vožická

 

Knižka Magdaleny Vožickej prináša sumár praktických rád a odskúšaných odporúčaní, na čo by sme na ceste k sebestačnosti nemali zabudnúť. Rázne, ale s nadsádzkou. Recepty na konzerváciu potravín, a schopnosť ich vypestovania, domácu apatieku alebo výrobu základných predmetov zvyšujúcich pravdepodobnosť prežitia preložila autorka príbehovou vrstvou. Fiktívnu, a pritom tak reálnu. Zo života.

Nečakajte dystopický text žmýkajúci tému apokalypsy. Ako prežiť koniec civilizácie chytľavo predkladá skúsenosti predchádzajúcich generácií v situáciách, ktoré sme si ešte nedávno nechceli alebo nevedeli predstaviť. Aj keby nenastali, získate s knihou cenné a odskúšané odporúčania, ako sa stať na vratkej a stále menej vyspytateľnej spoločnosti nezávislejšími, sebestačnejšími, odolnejšími a tiež veselšími.

Prvé vydanie knižky bolo vypredané veľmi rýchlo. Magdalena Vožická využila odstup 8 rokov a text aktualizovala, doplnila a rozšírila. Pre niektorých čitateľov to bude prvý, pre iných ten posledný a rozhodujúci krok k menšej závislosti od systému a rýdzo konzumne nastavenej spoločnosti. Odporúčané čítanie pre zodpovedných rodičov i starých rodičov, majiteľov záhradiek a určite aj tých, ktorých odôvodnene sužuje eko-žiaľ.

Vyšlo vo vydavateľstve Walden Press.

Na slovenskej strane distribuuje Alter Nativa Brdárka a k dispozícii je na:

 

 

Rodinné hospodaření v měnícím se světě

Ben Falk

Známy permakultúrny dizajnér a učiteľ Ben Falk hospodári na štvorhektárovom pozemku v americkom Vermonte. Používa pri tom permakultúrny dizajn s dôrazom na regeneráciu, produktivitu a odolnosť nielen krajiny, ale aj samotného hospodára. Konečným štádiom ekosystému má byť lesná záhrada, ktorá sa okrem zberu výživnej úrody udržuje sama. Také prostredie potom môže podporovať vitálny život svojich obyvateľov i nasledujúcich generácií v kontexte globálnych zmien.

Vo Vermonte je podobné podnebie ako v u nás, a tak sa môžete inšpirovať nespočetnými radami, ako vytvoriť odolné, nízkoúdržbové a na pohľad krásne hospodárstvo v spolupráci so živlami, rastlinami a zvieratami. Nájdete tu podrobnosti o zadržiavaní a využívaní vody, tvorbe úrodnej pôdy, výsadbách drevín s integrovaným chovom zvierat, ľudskom zdraví, pohode a výžive, zaisťovaní vlastných zdrojov energie, a napríklad aj pestovaní ryže. Jedná sa o inšpiratívne čítanie jednak pre vlastníkov záhradiek ale aj usadlostí s mnohými hektármi.

Každú kapitolu svojimi komentármi doplnila Alena Gajdušková, permakultúrna dizajnérka, autorka kuchárok a kníh o udržateľnom živote a pravidelná hosťka programu Českej televízie „Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli“.

Odborný edit zabezpečila permakultúrna guru Eva Hauserová, ktorá pojem permakultúra s neutíchajúcim elánom dlhodobo popularizuje.

Vyšlo vo vydavateľstve Walden Press.

Na slovenskej strane distribuuje Alter Nativa Brdárka a k dispozícii je na: