Kompostovacie Toalety – užitočné linky

Občianske združenie Ekodům, ČR – Nájdete tu vynikajúco spracované komplexné informácie. nechýbajú aj informácie z hľadiska hygieny a ekonomiky. Okrem toho tu nájdete aj rôzne typy a konštrukcie toaliet. Stránku prevádzkuje občianske združenie Ekodům.

Stránka OZ ARTUR (Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj) sa venuje rôznym témam nízkoonergetického domu. Jednou z tém je aj kompostovacia toaleta. Obdobné informácie najdete aj na www.deas.sk/NED.pdf, tu je na stiahnutie v podstate obsah stránky Ekodomy, takže môžete takto získať prehľadnú brožúrku.

Rady od SPZ – Niekoľko informácií o komp. toaletách ponúka aj táto stránka. Nájdete tu aj iné odporúčania na efektívne vedenie domácnosti. Ponúkajú aj pomoc a publikáciu pre výstavbu komp. záchodov.

Rodinný dům v Hořovicích – z pohledu uživatele a architekta – Pohľad i na možné neduhy a na to, ako niečo nefunguje. V texte nájdete i odpovede architekta, ktorý odpovedá na otázky súvisiace s chybnou inštaláciou. Veľmi podnetný text.

Časopisy Asociácie PK (CS) – Web stránka Permakultúry (CS) taktiež ponúka články o kompost. záchodoch. Tieto si môžete kúpiť aj vo forme časopisu alebo občasníku v národ. kanceláriách Permakultúry (CS), kontakt nájdete na uvedenej stránke.

Kompostovací záchod vo Valalikách na východnom Slovensku je veľmi populárny …. K výstavbe prispeli obec a členovia o.z. Sosna Košice

Clivus Multrum z kameňa a betónu v Předním Jelenove – Fotografie a krátky popis výstavby konkrétneho záchodu Clivus Multrum z kameňa a betónu v Předním Jelenove na Šumave v Česku.

Toaleta na Rozmarýnku v Brne – Pokiaľ ste ešte nenavštívili permakultúrny projekt Rozmarýnek v Brne, pozrite si aspoň kompost. záchod, ktorý tu majú…

Pre tých, čo vedia anglicky:

www.compostingtoilet.org/ – Stránky venované kompostovacím toaletám. Veľa zaujímavého, veľa odpovedí na mnohé otázky. Prehľad rôznych typov toaliet. Výklad funkcie, ako si postaviť vlastnú toaletu, príklady rôznych typov prefabrikovaných záchodov.. Publikácie, fotogaléria, konzultácie, linky…

https://www.compostingtoilet.com/ – Stránka výrobcu záchodov Phoenix. Opäť veľa zaujímavých informácií. Nájdete tu i krátky dotazník o vhodnej konštrukcii záchodu, ktorý chcete nainštalovať.

Clivus Multrum, Inc., USA – Americká firma s názvom Clivus Multrum, inštalujúca kompost. záchody ponúka stránku so svojimi realizovanými projektmi – reštaurácie, kempy, parky, úrady. Inšpiratívne.

https://www.multrum.com/ – Ďalšia firma ponúkajúca záchody, pričom v EU je pre nás najbližší kontakt v Nemecku či Chorvátsku. Veľa zaujímavých príkladov umiestnenia.

Fornyet Energi, Comp. toilet – Stránka z Dánska, kde nájdete obvyklé informácie, princíp funkcie na kreslených obrázkoch. Zaujímavosťou sú štatistické údaje o obsahu prvkov v moči apod.

Ekologické švédske toalety Separett – české zastúpenie – Široká ponuka toaliet pre rôzne použitia. Vhodné do chát, záhradných i rodinných domov. Špecialitou firmy je dôsledné oddelenie tuhej a tekutej časti odpadu, s piamym využitím tekutej a kompostovaním tuhej časti, atest CE (laboratóriá Európskej únie).Kontakt na domovskú stránku švédskeho výrobcu: https://www.separett.com

NATURUM composting toilet – Velkokapacitná kompostovacia toaleta s nulovou spotrebou energie a skvelým dizajnom. Minimálne nároky na priestor, bez nutnosti podpivničenia.

The Humanure Handbook – Azda najlepšia príručka o „finálnych produktoch látkovej výmeny človeka“. Princípy kompostovania, veľmi podrobne diskutovaná hygiena, návod na stavbu toalety.

Linky zostavili:
Patricia Černáková – kancelária Permakultura CS, Medovarce a
Marcel Antal, Alter Nativa Brdárka